شرایط کشور با وجود فشارهای دشمنان عادی است

شرایط کشور با وجود فشارهای دشمنان عادی است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: علیرغم فشارهای دشمنان در خصوص صادرات نفت و ایجاد محدودیت در منابع ارزی کشور، شرایط عادی است.


عبدالناصر همتی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی کردستان با اشاره به جنگ اقتصادی دولت آمریکا علیه ملت ایران، اظهار داشت: توطئه دشمن برای برهم زدن نظم اقتصادی کشور تا حد زیادی خنثی شده و با همت مردم و اقدامات دولت در حال حاضر ثبات نسبی بر اقتصاد کشور حاکم است.
وی با بیان اینکه این ثبات به ما اجازه می دهد تا اقدامات اساسی در حوزه اقتصادی کشور انجام دهیم، افزود: تامین نیازهای اساسی و فوری مردم در شرایط سخت کنونی دغدغه اصلی دولت بوده و ایجاد ثبات اقتصادی در کشور هدف اصلی دولت است.


همتی تاکید کرد: دولت برای جبران آثار تحریم ها و اداره زندگی روزمره مردم اقدامات خود را در ابعاد مختلف پیش می برد تا بتواند در عین حال برنامه ریزی مناسب برای توسعه کشور نیز انجام دهد.
وی میزان صادارت غیر نفتی کشور از ابتدای امسال تا پایان آذر حدود 34 میلیارد دلار اعلام و با تاکید بر اینکه واردات دارو و کالاهای اساسی در اولویت است، اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان دی، 11 میلیارد و 500 هزار دلار کالاهای اساسی، دارو و تجهزات پزشکی وارد کرده ایم که نسبت به کل سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است. 


رییس کل بانک مرکزی گفت: افزیش فشار برای کاهش درآمدهای نفتی کشور موجب کندی در انجام طرح ها و موارد با اولویت کمتر می شود که در حال برنامه ریزی برای تکمیل و راه اندازی طرح های اولویت دار در کشور هستیم تا این مقطع را طی کنیم. 
همتی ضمن ابزار امیدواری در خصوص نتیجه بخش بودن تصمیماتی که در این سفر برای استان کردستان اتخاذ می شود، افزود: ظرفیت سازی برای استان کردستان بسیار مهم است و باید به گونه ای انجام شود که زمینه برای اشتغال و توسعه بیشتر این استان ایجاد شود.
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: طرح های خوبی از طرف تولیدکنندگان کردستان پیشنهاد شد که اجرای آنها موجب افزایش میزان تولید و ارزش افزوده داخلی می شود.


همتی با اعلام اینکه نظام بانکی کشور آماده حمایت و تامین نقدینگی واحدهای تولیدی است، یادآور شد: کشور نباید از نظر سرمایه در گردش و واحدهای تولیدی فعال که نیاز به نقدینگی دارند دچار مشکل باشد و نظام بانکی آمادگی دارد که حمایت های لازم را انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی با صادرات ریالی مخالف است گفت: صادرات ریالی معنا ندارد، چرا که منابع انسانی و سرمایه ای کشور برای تولید به کار گرفته و تولیدات به خارج کشور صادر می شود اما در مقابل، ارزی به کشور بازنمی گردد، بنابراین این روش با هیچ منطقی قابل پذیرش نیست. 


همتی با بیان اینکه ارزش افزوده صادرات باید در داخل کشور و به چرخه اقتصادی بازگردد، اظهار داشت: طرح صادرات ریالی که نه ارزی به داخل کشور وارد شود و نه وارداتی در مقابل آن انجام گیرد، به هیچ وجه به نفع اقتصاد نخواهد بود، ضمن اینکه این روش در تضاد با اصول اقتصاد مقاومتی است. 
رئیس کل بانک مرکزی گفت: از صادرکنندگان انتظار می رود شرایط وارد کنندگان را درک و گام های لازم برای کمک به جریان واردات کشور بردارند، ضمن آنکه در این مسیر نیز بانک مرکزی به طرق مختلف بستر انتقال وجوه حاصل از صادرات را با کشورهای مورد تعامل مهیا کرده است.
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای بازدید از یک طرح بزرگ صنعتی و شرکت در چند جلسه از جمله شورای گفت و گوی بخش خصوصی با دولت به استان کردستان سفر کرد.


شرکت در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، گفتگوی دولت و بخش خصوصی و جلسه کمیسیون هماهنگی بانک‌ها از جمله مهمترین برنامه‌های رئیس بانک مرکزی و هیات همراه در سفر یک روزه رئیس کل بانک مرکزی و هیات همراه به کردستان است.
شرکت در کارگروه طرح های پیشران با حضور سرمایه گذاران و مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط، جلسه با شهرداران شهرهای سنندج، سقز، بیجار، قروه، مریوان، بانه و کامیاران از دیگر برنامه های سفر یک روزه رئیس کل بانک مرکزی به استان کردستان بود.

دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار