مهمترین مولفه برای عبور از تحریم حفظ تولید داخلی است

مهمترین مولفه برای عبور از تحریم حفظ تولید داخلی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این وزارت خانه با راه‌اندازی سامانه «نیاز» در هفته اخیر و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی به دنبال استفاده از توان داخلی است، گفت: مهمترین مولفه برای عبور از تحریم حفظ تولید داخلی است.


رضا رحمانی در تشریح جلسه امروز - یکشنبه - کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، مجلس شورای اسلامی در باره موضوعات مورد بررسی و دغدغه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، افزود: موضوعاتی مانند استفاده از ظرفیت دیپلماسی اقتصادی، سفارتخانه‌ها، نمایندگی‌های خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت و ظرفیت مرزها مورد تاکید نمایندگان بود.
وی اظهار داشت: مقرر شد نمایندگان و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مواردی مانند پیوستن به برخی قراردادهای بین‌المللی مانند پیمان‌های تعرفه‌های ترجیحی، پیمان اوراسیا و ... با یکدیگر همکاری کنند.


این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه وزارت تحت امرش با راه‌اندازی سامانه «نیاز» در هفته اخیر و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی به دنبال استفاده از توان داخل است، خاطر نشان کرد: مهمترین مولفه برای عبور از تحریم حفظ تولید داخلی است. با فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری اقدامات اساسی برای تحقق این مهم شروع شده و نهضتی شکل گرفته است و تا زمانی که بتوان با تکیه بر توان داخل تولید کرد، وزارت صمت از این ظرفیت استفاده می‌کند.


وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره کالاهایی که ارز 4200 دریافت کردند اما قیمت آنها در بازار با ارز آزاد محاسبه ‌شده، تصریح کرد: قطعاً این موارد پیگیری می‌شود. در حال حاضر نیز دولت و مجلس مقرر کردند به برخی کالاهای پرمصرف ارز 4200 تومانی اختصاص داده شود و فقط در نحوه توزیع آن بحث است.


رحمانی ادامه داد: کالاهایی که ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند باید به گونه‌ای توزیع شوند که به دست مصرف‌کننده واقعی برسد؛ ما باید تلاش کنیم زنجیره تامین تا توزیع کالاهای تامین شده با ارز دولتی به درستی طی شود تا این کالاها با قیمت آزاد در بازار توزیع نشود.


وی با بیان اینکه باید بپذیریم ارز 4200 تومانی برخی کالاها حذف شده است، گفت: گرانی ماکارونی به دلیل افزایش قیمت گندم واحدهای صنعتی و تولیدی بود؛ در واقع سوبسید این محصول حذف شد در نتیجه قیمت آن افزایش یافت.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: وزارتخانه‌های صمت و جهادکشاورزی در تلاش هستند تا حق مصرف‌کننده در تامین کالاهای اساسی تضییع نشود، یعنی افزایش قیمت‌ها متناسب با ارز دریافتی این محصولات باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار