تاکید بر سیاست‌های ارزی اشتباه دولت و بانک مرکزی

تاکید بر سیاست‌های ارزی اشتباه دولت و بانک مرکزی

وزیر اسبق صمت با تاکید بر سیاست‌های ارزی اشتباه دولت و بانک مرکزی طی سال گذشته، از سیاست وزارت صمت برای تنظیم بازار انتقاد کرد و گفت: من به آقای رحمانی عرض کردم که وقت خود برای تنظیم بازار را خیلی پشت میزها صرف نکنید و بر افزایش تولید متمرکز شوید.


محمدرضا نعمت‌زاده درخصوص توجه به توسعه صادرات غیرنفتی کشور اظهار کرد: در سال ۷۴ مقام معظم رهبری در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله هاشمی در جهت ضرورت تهیه چشم‌اندازی بلند مدت، مواردی را برای توسعه صادرات غیرنفتی مورد تاکید قرار داده بودند؛ این یعنی ۲۴ سال گذشته، مقام معظم رهبری اهمیت این موضوع را متذکر شده بودند و در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم بندهای زیادی برای توسعه صادرات مطرح کردند و حتی روش‌هایی را برای رسیدن به این هدف عنوان کرده‌اند.

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: امروز شورایی متشکل از بخش خصوصی و دولتی و تعدادی از مسئولان سابق دولتی تشکیل شد تا نظرات آن‌ها برای توسعه صادرات مطرح شود

وی با تاکید بر اهمیت متکی نبودن به درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت تاکید کردک مقام معظم رهبری چند بار تاکید داشته‌اند که باید درآمد ارزی کشور به گونه‌ای باشد که اگر روزی خواستیم شیر چاه‌های نفت را ببندیم، اقتصاد کشور مختل نشود. اقتصاد مقاومتی هم تاکید دارد که تکانه‌های بیرونی و درونی قادر نباشند اقتصاد ما را متلاطم کنند.

نعمت‌زاده همچنین با اشاره به تحریم‌های نفتی ادامه داد: البته من شخصا معتقدم صادرات نفت اگرچه ممکن است تا اندازه‌ای کاهش یابد ولی قطعاً ادامه خواهد داشت ولی خوشبختانه این موضوع می‌تواند زمینه‌ای برای توجه بیشتر به صادرات غیرنفتی شود که سال‌های پیش کشورهای موفقی از جمله، مالزی، کره جنوبی و ترکیه آن را تجربه‌ کرده‌اند و با سیاست‌های دراز مدت و اصولی توانسته‌اند جهشی را در صادرات غیرنفتی خود ایجاد کنند.

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مثال‌هایی از کشورهای موفق در این بخش گفت: ترکیه در دهه ۸۰ حدود ۲ میلیارد دلار صادرات داشت ولی امروز بیش از ۲۲۰ میلیارد دلار صادرات دارد و مالزی هم امروز در شرایطی توانسته به صادرات ۲۶۰ میلیارد دلاری برسد که در دهه ۷۰ میلیادی حدود ۲ میلیارد دلار صادرات داشت.

وی سیاست‌های ارزی را یکی از مهمترین سیاست‌های اثرگذار بر صادرات دانست و افزود: واگذار کردن نرخ ارز به میزان عرضه و تقاضا یکی از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد و علاوه بر آن باید تمام موانع پیشِ روی صادرات را برداشت.

نعمت‌زاده با انتقاد از تصمیمات یک شبه در حوزه تجارت خارجی خاطرنشان کرد: ما هیچ کشوری را سراغ نداریم که مثل ما یک روز صادرات گوجه‌فرنگی را ممنوع کند و یک روز صادرات پیاز را؛ چراکه یافتن بازارهای صادراتی برای صادرکنندگان نیازمند سال‌ها تلاش است و متاسفانه به یکباره آقای وزیر می‌گوید از فردا یا هفته بعد صادرات فلان کالا ممنوع است.

وی با تاکید بر اینکه دخالت‌های اینچنینی دولت سمی برای صادرات است گفت: اگر قرار است ممنوعیتی برای صادرات برخی کالاها اعمال شود باید از یک سال قبل این ممنوعیت‌ها اعلام شود و مشخص شود که این ممنوعیت برای چه زمانی اعمال خواهد شد.

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت با اشاره به موضوع واردات در مقابل صادرات گفت: در گذشته هم کشور خودمان و هم سایر کشورهای دنیا این روش را تجربه کرده اند ولی مداخلاتی که دولت و بانک مرکزی طی سال گذشته در حوزه ارز انجام دادند اشتباه بود از جمله تصمیمی که بر اساس آن نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان اعلام شد و مابقی قاچاق تلقی شد.

نعمت زاده ادامه داد: این تصمیم درحالی اعلام شد که ما در سال ۹۶، ۵۰ درصد وارداتمان را با ارز تخصیصی دولتی و بانک مرکزی انجام می‌دادیم و ۵۰ درصد دیگر واردات با ارز حاصل از صادرات انجام می‌شد؛ پس چطور می‌توانستیم بگوییم که ۵۰ درصد ارز حاصل از صادرات، قاچاق است. این تصمیم باعث شد تا مقادیر زیادی کالا در گمرکات معطل بماند که بعضا برخی از آن‌ها هنوز معطل مانده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه تصمیمات موردی در مسائل اقتصادی و تجارت خارجی، بسیار خطرناک است و دولت باید از چنین تصمیماتی پرهیز کند، از ارائه پیشنهاداتی ۸ صفحه‌ای به مقامات کشور به منظور رونق تولید در سال جاری خبر داد.

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوالی درباره سیاست‌های تنظیم بازاری دولت در سال گذشته نیز گفت: یکی از اشتباهات وزارت صمت در سال گذشته آن بود که بجای پرداختن به امر تولید، بر تنظیم بازار متمرکز شد درحالیکه تنظیم بازار با عرضه کالا محقق می‌شود؛ لذا اگر عرضه کالا به اندازه صورت می‌گرفت، بازار به خودی خود تنظیم می‌شد ولی با تصمیم‌گیری دولتی و نشستن هفتگی و روزانه مقامات پشت میز جلسات، تنظیم بازار صورت نمی‌گیرد و من این انتقاد را به وزیر وقت صمت منعکس کردم و خدمت آقای رحمانی هم عرض کرده‌ام که وقت خود برای تنظیم بازار را خیلی پشت میزها صرف نکنید و بر افزایش تولید متمرکز شوید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تولید خودرو به یک سوم رسید و علی‌رغم جلساتی که برگزار شد هم قیمت خودرو بالا رفت و هم مردم ناراضی بودند؛ بجای آن اگر روند افزایش تولید خودرو ادامه می‌یافت این مسائل هم حل می‌شد.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار