افزایش نفوذ ارزی چین در جنوب شرق آسیا

افزایش نفوذ ارزی چین در جنوب شرق آسیا

یک نشریه ژاپنی از احتمال افزوده شدن یوان چین و ین ژاپن به شبکه امن سواپ ارزی کشورهای عضو اتحادیه آ.سه.آن خبر داد.


۱۰ کشور عضو این اتحادیه شامل: تایلند، مالزی، سنگاپور، برونئی، لائوس، کامبوج، فیلیپین، میانمار، اندونزی و ویتنام در حال مذاکره با چین، ژاپن و کره جنوبی برای تقویت ذخایر ارزی خود هستند. در سال ۲۰۰۰ و برای عدم تکرار بحران ارزی سال ۱۹۹۷، اعضای آ. سه. آن تصمیم گرفتند یک شبکه امن ارزی مطمئن بر حسب دلار ایجاد کنند که به اعضا هنگام وقوع بحران اجازه استفاده به منابع ارزی را می‌داد.

استفاده از یوان و ین می‌تواند به کاهش وابستگی کشورهای آسیایی در زمان بحران به دلار شود و سهم آن‌ها را از ذخایر ارزی کشورهای عضو افزایش دهد. چین اخیراً تلاش‌های گسترده‌ای را برای جهانی سازی یوان و تشویق دیگر کشورها به استفاده از این ارز شروع کرده است.

یوان از سال ۲۰۱۶ به عنوان ارز جهانی در کنار ین ژاپن، پوند انگلیس، یورو و دلار آمریکا پذیرفته شد. به گفته کینوی یانگ، کارشناس مسائل اقتصادی در مؤسسه " آموندی است منیجمنت" توافق سواپ ارزی در نتیجه رایزنی‌های بانک مرکزی چین با کشورهای عضو آ. سه. آن به دست آمده است و مقامات چینی خواهان ایفای نقش پررنگ‌تر یوان در عرصه بین‌المللی هستند.

ایده کاهش وابستگی به دلار به یک روند جهانی تبدیل شده است و بسیاری از کشورها از جمله روسیه، چین، ژاپن، ایران، ترکیه و ونزوئلا در حال کاهش وابستگی خود به دلار هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار