افت 924 واحدی شاخص کل بورس

افت 924 واحدی شاخص کل بورس

 شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه 11 اسفند ماه 97 با کاهش 924 واحدی به رقم 164 هزار و 370 واحد رسید.


شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 108 واحدی عدد 30 هزار و 723  واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش 1045 واحدی به رقم 183 هزار و 776 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش 750 واحدی به رقم 123 هزار و 780 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 1515 عدد 314 هزار و 654 واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز بدون تغییر چندانی بر روی رقم دو هزار و 99 واحد نشست.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه با 227 واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با 99 واحد و ملی صنایع مس ایران با 89 واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را  بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های بانک صادرات با 87 واحد، دکتر عبیدی با 49 واحد و پتروشیمی فجر با 47 واحد افزایش، بیشترین تأثیر مثبت را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 407 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و 479 میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی 143 هزار و 669 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملاتی امروز نماد معاملاتی شرکت‌های اقتصادی خودکفایی آزادگان، ریل‌پرداز سیر، بیمه کوثر، سرمایه‌گذاری توسعه گوهران امید، محورسازان ایران خودرو، صنایع سرماآفرین ایران، گروه دارویی البرز، لوله و ماشین‌سازی ایران، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های حفاری شمال، لوله و ماشین‌سازی ایران، ویتانا، سرمایه‌گذاری ساختمانی اعتماد گستر، خدمات فنی فولاد یزد، سرمایه‌گذاری ساختمانی نظام مهندسی ایران، گسترش صنایع پیام، صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس، متوقف شدند.

امروز همچنین نماد معاملاتی بورس کالای ایران، سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، به دلیل نوسان ۲۰ درصدی قیمت با وقفه ۶۰ دقیقه‌ای برای سفارش گیری مجدد روبرو شدند. همچنین نماد معاملاتی قند ثابت خراسان، از سوی ناظر بازار تعلیق شد.

امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۱۹۰ میلیون سهم گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان به ارزش بیش از ۳۱ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده همراه شد.

همچنین در فروسیلیس ایران ۲۸ و نیم میلیون سهم این شرکت به ارزش بیش از ۲۱ و نیم میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی معاملات متعادل اما کم حجمی را در اغلب نمادهای معاملاتی نظاره‌گر بود که دغدغه‌های سیاسی از جمله تصویب لوایح پالرمو و اما و اگرهای مختلف پیرامون این موضوع باعث شده تا همچنان در بازار سهام اغلب حقیقی‌ها دست به عصا گام بردارند.

این در حالی است که امروز علیرغم تکاپوی حقوقی‌های حامی بازار از جمله صندوق توسعه اما حقیقی‌ها اصلاح پورتفوی و شناسایی بازده کوتاه مدت را در دستور کار خود قرار دادند.

با این اوصاف امروز تک سهم‌های اغلب فرابورسی و بازار پایه در کنار سهم ارکان بازار سرمایه شامل بورس کالا و فرابورس و بورس انرژی با اقبال بورس‌بازها روبرو بود. بازار امروز اگر چه هنوز به دورنمای بازار سهام از بابت تعدیل سود سهم‌های ارز محور در صورت‌های مالی امیدوار است، اما ابهام از چشم انداز بهار ۹۸ و تورم انتظاری باعث شده تا حرکت در بازار سرمایه با اما و اگر همراه باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار